+38267843061 viladanabar@gmail.com
luka bar

Bar-grad bogate istorije

Kada posjetite Bar, oduševiće vas široki bulevari, urbanizovane građevine, šetalište duž čitave obale . Ko bi rekao da ovaj grad krije iza sebe burnu istoriju, kao i brojne civilizacije koje su živjele u njemu. 

Prvobitan naziv je bio Antivari,a u nekim spisima se može naći i naziv Antibarium.

Interesantna je činjenica da je stari grad sazidan u podnožu planine Rumija,čak 4 km od obale. Lakša odbrana od napada,kao i dostupnost pijaće vode stari grad je pozicioniralo baš ovdje.

Bar je vjekovima bio otiman od jednih do drugih osvajača i 1571 godine osvajaju ga Turci. Pod njihovom vlasću je bio preko 300 godina kada ga je 1878 godine preuzela crnogorska vojska.

Grad je u tim burnim napadima bio uništavan mnogo puta ali bi ga nanovo dograđivali što se može vidjeti po ostacima različitih arhitektura.

Stari grad čuva ostatke mnogih crkava kao što crkva Svetog Nikole, za koju se vjeruje da je izgrađena u 13. vijeku od strane Jelene Ažujske, žene srpskog kralja Uroša .

Najbolje očuvana vjerska građevina je crkva Svetog Jovana Vladimira, koja se nalazi u samom centru grada. 

Više o Baru možete pročitati u narednim postovima OVDJE.

bar citadela

„Nema Bara do Cara“

Tako kaže izreka koju ćete često čuti od Barana. Vjeruje se da potiče od Selim-bega Mustafagića, posljednjeg osmanskog vladara ovog grada. Grad Bar mu je bio miliji od samog Carigrada pa je knjazu Nikoli osvajanje Bara čestitao riječima: “Sretan ti grad, gospodaru!” i ostao da živi u njemu .

Dvorac
dvorac

Dvorac kralja Nikole – Bar

Dvorac kralja Nikole vjeruje se da je nastao u 19 vijeku kada ga je sagradio zet kralja Nikole, knez Petar Karađorđević koji je nakon ženidbe sa Žorkom ostao da živi u Crnoj Gori.

Vila „Topolica“,  pravo ime dvorca, pripala je nasleđem knjazu Danilu, Nikolinom sinu. Dan danas dvorac nazivaju „Dvorcem kralja Nikole“, iako on nikada nije pripadao crnogorskom kralju.

Dvorac se sastoji iz glavnog dvorca i malog skromnijeg  i nalaze na samoj obali mora. 

Zadnji dio dvorca krasi park kao i zimska staklena basta koja je bila poklon italijanskog kralja Vitoria Emanuela.

Danas je u Velikom dvorcu smješten Zavičajni muzej, a koristi se i za galerijsko-izložbene i muzičko-scenske potrebe.